Zakup czy wynajem? Które rozwiązanie jest lepsze?

Zastanawiasz się nad tym, czy kupować, czy wynajmować auto? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Na naszej stronie znajdziesz dużą liczbę modeli do wyboru oraz koszty, jakie poniesiesz w związku z użytkowaniem auta. Zarówno najem, jak i kupno to popularne sposoby na posiadanie auta. Jednak wynajem staje się coraz bardziej popularny. Dlaczego? O tym poniżej. 

Spis treści: 

1. Czy warto kupić auto? 

  1. Zalety i wady zakupu auta 

2. Zakup samochodu a podatek 

  1. Jakie jeszcze opłaty należy uiścić? 

3. Wynajem samochodu. Co warto wiedzieć? 

  1. Kto może wynająć auto? 
  2. Jakie auto można wynająć? 

4. Czy mogę wynająć auto na rok? 

  1. Czy mogę wynająć auto na kilka dni? 

5. Zalety najmu auta 

  1. Ile to kosztuje? 

Czy warto kupić auto? 

Koszty związane z zakupem i utrzymaniem auta mogą stanowić znaczący punkt w Twoim domowym budżecie. Już przed zakupem samochodu musisz wiedzieć, jakie koszty poniesiesz. 

  1. Przed zakupem samochodu warto sprawdzić jego dokumentację. Koszt pobrania pełnego raportu to ok. 50 złotych.
  2. Niektórzy decydują się na skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm, które pomagają sprawdzić pojazd przed zakupem. To ok. 1000 złotych. 
  3. Możesz również samodzielnie pojechać do stacji kontroli pojazdów w celu sprawdzenia auta. Wówczas zapłacisz ok. 100 złotych. 
  4. Dobrej jakości pojazd kosztuje od 30.000 złotych w górę. To znacząca kwota. Jeśli natomiast jesteś przedsiębiorcą i leasingujesz auto musisz liczyć, że jego koszt będzie od 50.000 złotych. Nie zapominaj, że w przypadku leasingu potrzebujesz gotówki na wkład własny. 
  5. Po zakupie auta należy sprawdzić, czy jest sprawne techniczne i wymienić niektóre elementy, w tym rozrząd. 
  6. Należy również ponieść koszty związane z ubezpieczeniem oraz przeglądem. Nie zapomnij o uiszczeniu podatku w urzędzie skarbowym. 

Gdy już zbierzesz wszystkie te koszty, możesz się zastanawiać: czy warto?

Ważna informacja! To tylko nieliczne koszty, jakie trzeba ponieść z zakupem auta. Można również je zmniejszać. Nie każdy decyduje się na wynajęcie firmy, która sprawdzi pojazd przed zakupem bądź na zakup ubezpieczenia AC. 

Zalety i wady zakupu auta 

Powyżej przedstawiliśmy wybrane koszty związane z posiadaniem i zakupem auta. Każdy sam powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy posiada tyle wolnych środków, aby zakupić samochód. Wady zakupu pojazdu to: 

  1. Koszty związane z eksploatacją auta
  2. Konieczność uiszczenia opłat związanych z ubezpieczeniem OC + AC oraz przeglądem
  3. Koszty paliwa 
  4. Koszty związane z pielęgnacją auta. 

Zalety to ogromny komfort i wygoda. Alternatywą dla osób, które chcą posiadać auto, a jednocześnie zminimalizować koszty jest wynajem pojazdu. Samochód można wynająć na: 

  1. Krótki okres, gdy jedziemy na wycieczkę 
  2. Na długi okres
  3. W celach komercyjnych. 

Zakup samochodu a podatek 

To, czy kupujący jest zobowiązany do zapłaty podatku zależy od kilku czynników. Jeśli kupujesz auto z: 

  • Salonu 
  • Komisu 
  • Od osoby prowadzącej działalność gospodarczą 

nie musisz płacić podatku. Otrzymujesz jedynie fakturę VAT i na tym kończy się Twoje rozliczenie z urzędem skarbowym. Jeśli kupujemy pojazd od osoby prywatnej (a ta forma jest najpopularniejsza) wówczas musisz zapłacić PCC. 

Czym jest PCC? PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych, który od 1 stycznia 2001 r. zastępuje opłatę skarbową, która obowiązywała od umów i innych czynności cywilnoprawnych. PCC dotyczy podatników, którzy dokonują niektórych transakcji w obrocie gospodarczych.

Jakie jeszcze opłaty należy uiścić? 

Kupujący pojazd ma 14 dni na zgłoszenie transakcji do urzędu skarbowego i uiszczenie opłaty. Jej wysokość można ustalić samodzielnie lub z księgową. Można również udać się do urzędu skarbowego i z urzędnikiem ustalić wysokość opłaty. Deklarację można złożyć osobiście, drogą pocztową lub drogą elektroniczną. 

Pamiętaj, że kwota opłat jest zależna od wielu czynników. Możesz kupić auto, które ma opłacone ubezpieczenie i przegląd. Jeśli jednak nie ma opłat to na pewno licz od 600 do 2,5 tys. złotych. 

Wynajem samochodu. Co warto wiedzieć? 

Wynajem samochodu to bardzo wygodna forma. Na pewno pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ponadto w jednym miejscu, tak jak na car4go mamy kilkadziesiąt ofert pojazdów dostosowanych do naszych potrzeb. Jakie są jeszcze zalety z wynajmu samochodu? 

1. Spodziewaj się niższych miesięcznych spłat

W przypadku wynajmu samochodu miesięczne raty za wynajem okażą się o wiele bardziej opłacalne niż spłaty w przypadku zaciągnięcia pożyczki na stałe przez firmę albo posiadanie leasingu. Ten punkt jest godny uwagi dla firm rozpoczynających działalność, które często nie posiadają kapitału i potrzebują kredytu na pomoc w zakupie pojazdu.

2. Unikaj problemów z własnością

Wynajmując pojazd, Twoja firma uwalnia się od obaw związanych z własnością, z którymi zwykle się boryka kupując samochód, takich jak amortyzacja i wartość odsprzedaży. Jest to niezwykle korzystne dla firmy, ponieważ pojazd zwykle traci 40% swojej wartości w pierwszym roku jazdy, a po trzech latach 60%. Jeśli Twoja firma zdecyduje się wynająć samochód, odsprzedaż jest teraz kwestią wypożyczalni, a nie Twoją.

3. Korzystaj z regularnych ulepszeń pojazdów

Jeśli zdecydujesz, że nie chcesz już wynajmować danego pojazdu, możesz po prostu wymienić go na inny model. Bez problemów i tracenia czasu. 

4. Mniejsze wydatki na naprawy

Jedną z największych korzyści z wynajmu pojazdów jest to, że często są one na tyle nowe, że mogą być objęte gwarancją producenta w okresie najmu.

Kto może wynająć auto? 

Nie ma ograniczeń w tej kwestii. Wszystko zależy od indywidualnych regulaminów danej wypożyczalni aut. Zatem auto mogą wynająć: 

  1. Osoby indywidualne, które posiadają prawo jazdy 
  2. Firmy. 

Jakie auto można wynająć? 

W car4go posiadamy samochody zarówno osobowe, jak i busy. Cena wynajmu jest atrakcyjna, a dostępne są różne modele. Wystarczy wejść na stronę i obejrzeć całą ofertę. 

Czy mogę wynająć auto na rok? 

Auto można wynająć na dowolny okres. Na najem długoterminowy decydują się przede wszystkim firmy. Większość przedsiębiorstw decyduje się na najem aut w przypadku, gdy np. wygrała przetarg i potrzebuje szybko zorganizować samochód. Ponadto dodatkowa flota sprawdza się wśród firm kurierskich, które w okresie świątecznym muszą rozwieźć więcej paczek. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wynajmu samochodów służbowych do transportu dodatkowego personelu, czy też dodatkowych samochodów dostawczych, aby pomóc w realizacji zamówień w ruchliwym okresie handlowym, wynajem tych pojazdów może tymczasowo uzupełnić istniejącą flotę.

Umowę możesz podpisać na dowolny okres i przedłużyć czas wynajmu pojazdu. Może się również zdarzyć, że będziesz musiał wynająć pojazd użytkowy w nagłych wypadkach – na przykład jeśli jeden z samochodów służbowych uległ awarii lub brał udział w wypadku. Wiele firm wynajmujących samochody może dostarczyć standardowy samochód w ciągu kilku godzin, aby zapewnić Tobie lub Twojemu pracownikowi jak najszybszy powrót na drogę.

Czy mogę wynająć auto na kilka dni? 

Oczywiście! Wiele osób indywidualnych decyduje się na wynajem samochodu np. aby pojechać na wycieczkę czy gdy auto ulegnie kolizji.

Firmy również korzystają z wynajmu krótkoterminowego w różnych sytuacjach, np. gdy potrzebują dodatkową flotę albo auto uległo nagłemu wypadkowi. Dziś firmy są na tyle elastyczne, że pojazd można wynająć na dowolny okres. 

Zalety najmu auta 

Kupno auta jest dość problematyczne i wymaga poświęcenia czasu. Na rynku znajduje się wiele modeli, a my musimy samodzielnie zdecydować, który wybierzemy na lata. W przypadku najmu sprawa jest o wiele prostsza. Wystarczy wejść na stronę lub udać się do firmy i wybrać model. Może to być samochód osobowy, lekki samochód dostawczy. 

Możesz potrzebować krótkoterminowego wynajmu na jeden dzień lub może być konieczne wypożyczenie pojazdu na kilka miesięcy, ale wszystkie opcje są dostępne.

Wynajmując pojazd, robisz to ze świadomością, że pojazd będzie bezpieczny dla Ciebie lub Twojego pracownika. Będzie dobrze utrzymany i otrzymasz pomoc od wypożyczalni w razie awarii. Większość firm zajmujących się wypożyczaniem samochodów obejmuje samochody młodsze niż rok. Prawdopodobieństwo awarii w przypadku takiego auta jest niska. 

Jeśli chodzi o wynajem pojazdów, rozumiemy, jak ważne jest stworzenie odpowiedniego wrażenia dla obecnych i potencjalnych klientów. Wynajem samochodu może być idealnym rozwiązaniem dla Twojej firmy. Nie zawsze stać – zwłaszcza początkujące firmy – na kupno dobrej jakości samochodu. Niekiedy bywa tak, że masz klientów w całej Polsce i musisz mieć dobrej jakości pojazd. Podsumujmy zalety wynajmu auta: 

  1. Szybko i na czas. 
  2. Duży wybór modeli.
  3. Wiele modeli w niskich cenach. 
  4. Możliwość wymiany modelu na inny. 
  5. Szybka dostępność modeli w przypadku awarii naszego pojazdu. 

Ile to kosztuje? 

Wynajem pojazdów jest tańszy niż leasing czy kupno. To szybkie i docelowe rozwiązanie, które jest bardzo wygodne. Cena i koszty zależą od marki, rocznika i przede wszystkim okresu wynajmu pojazdu. 

Dodaj komentarz