Nowe przepisy drogowe w Polsce. Co zmieniło się od 1 czerwca? 

Kodeks ruchu drogowego warto śledzić na bieżąco, aby mieć rozeznanie w przepisach. Niezależnie od tego, czy wynajmujemy auto, czy prowadzimy własny pojazd każdy kierowca ma obowiązek przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Od 1 czerwca zaszło sporo zmian, które wywołały sporo kontrowersji. 

Co się zmieniło? 

  • Od 1 czerwca 2021 roku kierowcy będą musieli ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się lub zbliżającym się do przejścia. 
  • Jednocześnie osoby, które będą przechodzić przez popularną zebrę, nie będą mogły w tym czasie rozmawiać przez telefon komórkowy.

Zmiany przede wszystkim niepokoją kierowców, ponieważ – zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych – trudno wyczuć intencję pieszego. Niektórzy z prowadzących pojazdy mechaniczne już dziś twierdzą, że piesi czują się bezkarni na pasach. Nowa regulacja daje im jeszcze większą swobodę. 

Czy zmiany są dobre dla kierowców? 

Z policyjnych danych wynika, że w 2020 roku kierowcy byli sprawcami 89,2% wypadków drogowych. Z kolei 5,9% zdarzeń spowodowali piesi, a w 1% przypadków wina leżała po obu stronach. Te dane mogły być powodem do tego, aby wprowadzić zmiany. 

Czy są one dobre dla kierowców? Wymagać będą od nich większej uwagi i przede wszystkim zdjęcia nogi z gazu, gdy dojeżdżamy do skrzyżowania. Nowy przepis wymusza konieczność ustępowania pierwszeństwa nie tylko tym pieszym, którzy już są na pasach, ale także tym, którzy na nie wchodzą. 

Co ciekawe, nowe przepisy tyczą się nie tylko pieszych i kierowców, ale również osób poruszających się na hulajnogach. Obecnie ruch ten będzie mógł odbywać się po ścieżkach rowerowych lub wydzielonych pasach ruchu dla rowerów z prędkością do 20 km/h. Po chodniku można jechać hulajnogą tylko, gdy: 

  • zachowa się szczególną ostrożność 
  • musi to być chodnik przy drodze z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, przy którym brakuje ścieżki rowerowej i wydzielonego pasa do ruchu rowerów,
  • użytkownik hulajnogi musi ustępować pierwszeństwa pieszym.

A co jeśli dojdzie do wypadku? 

Niestety, wypadki i kolizje bywają kłopotliwe. Jakie są najczęstsze przyczyny tego typu zdarzeń? 

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (27,3%),
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego (23,6%),
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (11%),
  • niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (8,4%),
  • kierujący pod wpływem alkoholu (5,46%),  
  • nieprawidłowe wyprzedzanie (4,7%).

Jeśli do wypadku doszło, gdy kierowca prowadził nie swoje auto, a wynajmowane auto wówczas wiele zależy od umowy pomiędzy wynajmującym a firmą. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego dostawcy pojazdów. Oferujemy pełną opiekę i pakiety, które chronią kierowców.  

Szukasz sposobu na szybkie podróżowanie bez dodatkowych kosztów? Zajrzyj do nas i sprawdź ofertę:

Dodaj komentarz