Najem samochodu a VAT

Najem samochodu osobowego to bardzo wygodna opcja dla wszystkich osób, które nie chcą ponosić kosztów związanych z zakupem auta i tracić czasu na formalności. Auto można wynająć zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych, np. pod taksówkę. Wynajem jest bardzo korzystny dla przedsiębiorcy przede wszystkim jeśli mowa o odliczaniu kosztów. Możesz skorzystać z pełnego lub częściowego odliczenia VAT-u. 

Spis treści: 

  1. Najem samochodu osobowego
  2. Najem auta – na co zwrócić uwagę?
  3. Najem samochodu osobowego a VAT
  4. Najem samochodu osobowego od firmy 

Najem samochodu osobowego

Czy najem samochodu osobowego się opłaca? Kto może z niego skorzystać i ile to tak naprawdę kosztuje? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zacznijmy od tego, czym jest najem samochodu osobowego. Jeśli nie korzystasz regularnie z samochodu, możesz się zastanawiać, czy w razie potrzeby wynająć samochód, czy też kupić własny.

Regularne wypożyczanie samochodu może być kosztowne. Ale rezygnacja z samochodu i wypożyczanie tylko okresowo – na przykład na podróż – może czasami być bardziej opłacalne niż kupowanie nowego samochodu. Wynajem auta od firm, np. car4go jest prosty, a na stronie możesz sprawdzić, ile będzie kosztowała doba. Nie tylko osoby indywidualne decydują się na wynajem samochodu. Dziś z tej opcji korzysta również wiele firm. 

Najem auta – na co zwrócić uwagę? 

Podczas wynajmu auta przede wszystkim należy zwrócić uwagę na umowę, którą podpisujemy z firmą. Na co jeszcze? 

  • Jakie są całkowite koszty wynajmu auta. 
  • Czy pojazd jest ubezpieczony
  • Kto ponosi koszty w przypadku kolizji 
  • Kto może prowadzić auto. Czy tylko osoba, która je wynajęła, czy np. wspólnik albo małżonek
  • Stan techniczny pojazdu 
  • Wszelkie rysy i uszkodzenia. 

Przed wynajmem samochodu warto zwrócić uwagę na powyższe punkty, aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Solidna firma zajmująca się najmem odpowie na wszelkie nurtujące pytania. Zanim jednak zdecydujesz się na najem pamiętaj, aby sprawdzić rynek i zobaczyć wiele ofert. 

Najem samochodu osobowego a VAT

Przedsiębiorcy mogę wiele skorzystać na wynajmie samochodu osobowego. A w jakim celu go wynajmują? 

  • Do stałego prowadzenia działalności gospodarczej, np. rozwożenia towarów 
  • Pod taksówki 
  • W przypadku, gdy auta właściciela uległo awarii, a ten potrzebuje pojazd zastępczy
  • Dla pracownika 
  • W okresach wzmożonego ruchu w interesie. 

Pojazdy w firmie stanowią majątek trwały, a przedsiębiorcy często korzystają z opcji leasingu pojazdu. Na czym on polega? Po wpłaceniu wkładu własnego w wysokości od 5 do nawet 50 procent pozostała kwota rozkładana jest na raty leasingowe + przedsiębiorca po okresie leasingowania uiszcza kwotę końcową, która została zawarta w umowie. Aby otrzymać leasing od banku należy spełnić szereg formalności. Dlatego tak wiele firm decyduje się na najem samochodu, zamiast kredytowania w postaci leasingu. 

Zgodnie z założeniami ustawy, wydatki poniesione przez przedsiębiorcę w celu uzyskania przychodu można zakwalifikować jako koszty i odliczyć od podatku. Co to oznacza w praktyce? Auto wynajęte w celach służbowych może stanowić nasz koszt, a co za tym idzie – najem jest jeszcze tańszy. 

Znacznym zmianom uległy przepisy dotyczące odliczenia podatku VAT od pojazdów samochodowych. Zgodnie z nowymi regulacjami w przypadku samochodów osobowych o masie do 3,5 tony przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem, ma dwie możliwości – pełne bądź częściowe odliczenie podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych. 

Najem samochodu osobowego od firmy 

Wynajmując samochód od firmy przedsiębiorca może odliczyć VAT. 

PEŁNE ODLICZENIE VAT

Na podstawie umowy najmu przedsiębiorca może odliczyć pełen VAT. Co należy zrobić, aby skorzystać z tej opcji? 

  1. Na druku VAT-26 należy zgłosić pojazd do Urzędu Skarbowego, z którym przedsiębiorca rozlicza się.
  2. VAT-26 składamy w terminie 7 dni od poniesienia wydatku związanego z najmem pojazdu. 
  3. Jeśli nie dotrzymamy terminu wówczas od podatku można odliczyć jedynie 50 proc. wydatków. 

CZĘŚCIOWE ODLICZENIE VAT

W przypadku, gdy auto wykorzystywane jest do celów mieszanych, tj. służbowych i prywatnych wówczas przedsiębiorca może odliczyć połowę podatku VAT. 

Czynsz za wynajmowany pojazd możesz odliczyć od podatku w każdym przypadku i niezależnie od tego, czy wybierasz pełne czy częściowe odliczenie. Ponadto zmniejszasz koszty poprzez wykazywanie wydatków związanych z wynajmowanym autem. Mogą to być faktury za paliwo czy zapachy bądź kosmetyki do auta. Wybrane firmy nie ponoszą odpowiedzialności za usterki, które powstały podczas jazdy, np. pęknięta opona. Jeśli po Twojej stronie będzie jej naprawa – wówczas to też możesz wykazać w kosztach. 

Wynajem samochodu jest nie tylko opłacalny, ale także korzystny i bardzo wygodny dla Ciebie. Dlaczego? Najem jest tańszy niż leasing. Po stronie wynajmującego jest szereg zobowiązań, o których Ty nie musisz pamiętać. 

Dodaj komentarz