Kupiłeś auto? Zobacz, ile wydasz na samym początku

Kupowanie nowego samochodu jest problematyczne. Radzenie sobie z natarczywymi, apodyktycznymi sprzedawcami samochodów może być niezwykle frustrujące. Kupowanie auta w pewnym momencie to rzeczywistość, z którą wszyscy musimy się zmierzyć. Co zrobić, aby kupić odpowiedni model? Przede wszystkim należy dokonać reaserchu i sprawdzić, ile tak naprawdę będzie nas kosztowało nowe lub używane auto. Pamiętajmy, że nie chodzi jedynie o koszt zakupu, ale o dodatkowe wydatki, z jakimi musi liczyć się każdy właściciel nowego pojazdu. 

Spis treści: 

  1. Jak kupić dobry samochód? 
  2. Jakie są opłaty? 
  3. Wynająć czy kupić? 
  4. Z wynajmem zyskujesz

Jak kupić dobry samochód? 

Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć przed zakupem samochodu, jest to, że wiedza to potęga. Przyjazd na parking bez uprzedniego sprawdzenia, jakiego samochodu poszukujesz, jest błędem. Możesz dowiedzieć się wszystkiego, co chcesz wiedzieć o samochodzie online. Na znanych stronach za niewielką opłatą możesz zakupić raport i dowiedzieć się, czy pojazd był uszkodzony oraz jakie naprawy zostały przeprowadzone. 

Kupno dobrego samochodu nie jest proste. Na rynku dostępnych jest wiele opcji: 

  1. Zakup auta prosto z salonu. 
  2. Kupno używanego pojazdu z komisu. 
  3. Kupno od firmy. 
  4. Zakup od osoby indywidualnej. 

Warto wcześniej zapoznać się z wieloma ofertami na rynku tak, aby na pewno nie przepłacić. Podczas zakupu należy dokładnie sprawdzić auto pod kątem technicznym najlepiej na stacji kontroli pojazdów.  Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pojazdu? 

  1. Na markę
  2. Stan techniczny 
  3. Silnik 
  4. Rok produkcji 
  5. Stan lakierniczy
  6. Ubezpieczenie OC 
  7. Przegląd. 

Zanim zdecydujesz się na nowy samochód, warto pomyśleć o swoim miesięcznym budżecie i o tym, czy zakup nowego modelu bardzo go naruszy. Powinieneś zsumować wszystkie swoje bieżące miesięczne wydatki, w tym opłaty za media, ubezpieczenie, żywność, odzież, płatności kartą kredytową, spłaty czynszu lub kredytu hipotecznego i inne zobowiązania miesięczne. Następnie dodaj miesięczne koszty posiadania samochodu, w tym ubezpieczenie samochodu, paliwo, parking i ewentualne naprawy. 

Ważna informacja! Im więcej wykonasz czynności przed zakupem auta tym lepiej dla Ciebie. Wszelkie usterki mogą wyjść podczas dokładnego sprawdzenia pojazdu. 

Gdy już wiesz, jaki jest budżet, możesz poszukać pojazdów, które pasują do Twoich potrzeb i stylu życia. Zastanów się, ile osób musisz przewieźć i ile miejsca potrzebujesz na rzeczy wszystkich. Pomyśl o tym, gdzie jeździsz, jakie są warunki drogowe i ile podróżujesz. Jeśli spędzasz dużo czasu na długich podróżach po drogach, możesz preferować przestronny pojazd typu SUV. Do jazdy po mieście świetne sprawdzą się mniejsze modele. 

Jakie są opłaty? 

Zakup samochodu to jedno, a opłaty – drugie. Już na samym początku wydasz sporo gotówki, aby przygotować pojazd do jazdy i uregulować własność. 

  • Koszt dedykowanej tablicy rejestracyjnej to aż 1000 złotych! Dedykowana rejestracja posiada dowolnie przez Ciebie wybrane słowa, może to być Twoje imię. 
  • Jeśli kupujesz auto, które ma opłacone OC będzie ono działało do momentu, gdy poprzedni właściciel wymówi umowę. Następnie Ty będziesz odpowiedzialny za pokrycie całkowitych kosztów ubezpieczenia. Te zależne są od wielu czynników, w tym stanu pojazdu czy Twojego doświadczenia za kierownicą. 

Jeśli kupujesz samochód, który nie był rejestrowany w Polsce (a takich ogłoszeń jest mnóstwo) wówczas masz masę opłat. Po Twojej stronie będzie opłaca celna, tłumaczenie dokumentów auta przez tłumacza przysięgłego czy wyrobienie karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego. Dużo prościej jest w przypadku kupna auta krajowego, czyli zarejestrowanego w Polsce. 

Tutaj jesteś zobowiązany do zarejestrowania auta w odpowiednim urzędzie oraz zapłacenia podatku od zakupu pojazdu w wysokości 2 procent wartości auta. Z podatku zwolnione są osoby, które kupiły pojazd od firmy uiszczającej VAT, np. komisy. 

Największym obciążeniem dla Twojego budżetu może okazać się ubezpieczenie OC i AC. Warto wcześniej sprawdzić w rankomacie, ile zapłacimy za ubezpieczenie. Nie każdy musi decydować się na AC. 

Po zakupie auta należy dokonać wymiany rozrządu i oleju silnikowego. Jeżeli nie znamy historii pojazdu i nie wiemy, czy poprzedni właściciel wymieniał w nim rozrząd oraz filtry to warto zainwestować w wymianę. 

Koszty: 

  • Wymiana oleju oraz filtrów – 300 złotych 
  • Wymiana rozrządu od 500 złotych w górę – wszystko zależy od klasy auta 
  • Wymiana tarcz i klocków hamulcowych – ok. 300 złotych 
  • Wymiana opon ok. 500 złotych. 

Zrozumienie procesu kupowania samochodu pomoże również zidentyfikować wszelkie sztuczki lub taktyki, które sprzedawca próbuje zastosować, aby zawrzeć umowę, na którą chce, abyś się zgodził. 

Wynająć czy kupić? 

Zakup auta wiąże się z wieloma kosztami. Kupno samochodu jest tym bardziej problematyczne, gdy posiadasz dodatkowe zobowiązania w postaci kredytów mieszkaniowych czy nie spłaciłeś jeszcze kredytu za poprzednie auto. Jeśli Twój samochód nie jest w stanie idealnym a chcesz jechać w dłuższą podróż to znajdź odpowiednie wyjście. 

Alternatywą dla kupna jest wynajmowanie auta. Dziś, gdy wszyscy chcą być eko i dbają o środowisko naturalne taka opcja wydaje się ok. Auto wynajmujesz tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz. Pojazd można też wynająć w celach komercyjnych, np. gdy jesteś taksówkarzem. 

Z wynajmem zyskujesz

Możesz zdecydować się na wynajem samochodu od sprawdzonej firmy. Jeśli chcesz uniknąć kosztów związanych z zakupem auta oraz wszelkich formalności, które są czasochłonne. Wynająć auto można na okres długi i krótki, np. na kilka dni, gdy udajesz się w podróż. 

Na stronie dostępne są różne modele w różnych cenach. Najważniejsze jest to, że za niewielkie pieniądze możesz mieć naprawdę dobre i nowe auto. Co najważniejsze, umowa najmu będzie skonstruowana w ten sposób, że po upływie okresu najmu spokojnie możesz wymienić pojazd na nowy i nie ograniczać się do jednego modelu. 

Dodaj komentarz