Jak wybrać AC i OC? Sprawdź, na co zwrócić uwagę 

Spis treści: 

 1. Jak wybrać dobre OC? 
 2. Czy potrzebuję AC? 
 3. Dlaczego posiadanie ubezpieczenia jest tak ważne? 
 4. Wynajem auta na taxi a ubezpieczenie 
 5. Wynajem auta na taxi a kolizja 

Jak wybrać dobre OC? 

Jakiego rodzaju polisy i ubezpieczenia potrzebujesz? Różne rodzaje polis, od w pełni kompleksowych po wyłącznie dla firm zewnętrznych, oferują różne poziomy ochrony – a niektóre oferują opcję włączenia dodatkowych funkcji, często po zwiększonych kosztach. Jeśli wynajmujesz auto na taxi, przemyśl jaki zakres ubezpieczenia będzie dla Ciebie satysfakcjonujący. Podczas wynajmu samochodu pod taxi ważne jest, aby zapewnić sobie maksymalną ochronę. 

Pamiętaj! Młodzi kierowcy zawsze zapłacą więcej za ubezpieczenie auta niż Ci doświadczeni. Wynika to z ryzyka wypadku. Warto również wiedzieć o tym, że składki ubezpieczeniowe rosną, gdy dojdzie do wypadku. 

Na jaki okres najlepiej wykupić OC? Jeśli ubezpieczasz swój samochód do regularnego użytku, warto wykupić roczną polisę, za którą możesz płacić co miesiąc lub co roku. Jednak może to nie być najbardziej ekonomiczna opcja, jeśli potrzebujesz osłony tylko na krótszy czas. Zwróć uwagę na kwotę, jaką musisz zapłacić oraz na zakres, jaki obejmuje Twoje ubezpieczenie. 

Czy potrzebuję AC? 

Podczas wynajmu auta na taxi posiadanie AC jest wręcz obowiązkowe. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oferty? Kupując polisę ubezpieczeniową samochodu, musisz zwrócić uwagę na całą masę rzeczy.

Przede wszystkim zwróć uwagę na cenę. Firmy ubezpieczeniowe często oferują dodatkowe usługi, a niektóre z nich są bezpłatne i w ramach ubezpieczenia. Zacznij od przyjrzenia się temu, co jest dostępne w standardzie (a co nie), aby lepiej zrozumieć, za co tak naprawdę płacisz. Podczas wynajmu samochodu pod taxi warto zapewnić sobie maksymalną ochronę. W przypadku niektórych rodzajów ubezpieczenia AC obowiązuje oddzielna opłata dodatkowa. 

Nie wszystkie polisy ubezpieczeniowe samochodu są takie same. Istnieją różne poziomy ochrony. Dlatego tak istotne jest dokładne przeczytanie założeń polisy. 

Podczas zakupu polisy zwróć uwagę na to, jak szeroki jest zakres ubezpieczenia AC. Ubezpieczenie od awarii zwykle nie jest oferowane przez firmy ubezpieczeniowe, ale wiele z nich umożliwia dodanie jej do polisy. Nawet jeśli masz ubezpieczenie na wypadek awarii, nie wszystkie rodzaje ubezpieczenia są takie same. Istnieje standardowe ubezpieczenie awaryjne, które pomoże Ci, jeśli utkniesz na poboczu drogi. Ale wtedy możesz również otrzymać ubezpieczenie na wypadek awarii „w domu”, które przyjdzie z pomocą, jeśli samochód nie odpali rano.

Wiele firm ubezpieczeniowych przyzna Ci samochód zastępczy, jeśli Twój będzie wymagał naprawy. Zwracaj uwagę na ten zapis – nie chcesz przecież zostać bez samochodu na kilka dni. Wiele polis obejmuje pewien poziom podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego dla każdego w Twoim samochodzie podczas jazdy. Nie są to dość popularne rozwiązania w Polsce, ale warto na to zwrócić uwagę.

Przy wyborze AC i OC zwracaj uwagę na: 

 1. Cenę 
 2. Opinię ubezpieczyciela
 3. Okres ubezpieczenia 
 4. Zakres ubezpieczenia 
 5. Sprawdź, czy na okres naprawy Twojego auta dostaniesz samochód zastępczy. 

Dlaczego posiadanie ubezpieczenia jest tak ważne? 

Najważniejsze jest to, aby ubezpieczenie chroniło kierowcę podczas wypadku. Pokrycie szkód majątkowych powstałych w wyniku kolizji jest bardzo istotne. Przede wszystkim musisz mieć ubezpieczenie samochodu, aby móc prowadzić samochód. Ryzykujesz utratę prawa jazdy i mandat za jazdę bez niego. Prowadzenie pojazdu bez posiadania prawa jazdy może słono kosztować. Podczas wypadku będziesz w pełni odpowiedzialny za to, aby z własnej kieszeni pokryć szkody. 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności i szkód majątkowych ma na celu ochronę innych kierowców na drogach przed spowodowanymi przez Ciebie szkodami. To szczególnie ważne jeśli wynajmujesz auto pod swoją działalność gospodarczą.

Pamiętaj: 

 1. Ubezpieczenie daje Ci bezpieczeństwo. 
 2. Podczas kolizji ubezpieczyciel pokrywa koszty (jeśli wykupisz AC)
 3. Masz pełne wsparcie merytoryczne i psychiczne podczas stresujących sytuacji. 

Wynajem auta na taxi a ubezpieczenie 

Jeśli wynajmujesz auto na taxi to z reguły po Twojej stronie jest opłata ubezpieczenia i zaakceptowanie jego wysokości. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ to ubezpieczyciel jest odpowiedzialny za załatwienie wszelkich formalności związanych z wynajmem pojazdu. 

Pamiętaj. Ubezpieczenie jest bardzo ważne, szczególnie podczas wynajmu auta pod taxi czy w innych celach komercyjnych, gdy przewozisz pasażerów. Za brak ubezpieczenia OC grożą ogromne kary finansowe. 

Podczas wynajmu samochodu pod taxi zwróć szczególną uwagę na zakres ubezpieczenia AC. Ubezpieczyciele często oferują wersję ubezpieczenia AC z tzw. wkładem własnym. Udział własny czyli określona w umowie ubezpieczenia wartość szkody, którą ubezpieczony będzie musiał pokryć we własnym zakresie.

Wynajem auta na taxi a kolizja 

Jeśli wynajmujesz auto na taxi i doszło do kolizji jest kilka rozwiązań w tej sytuacji. Wszystko zależy od tego, kto przyczynił się do wypadku. Jeśli jesteś sprawcą, wówczas to Ty ponosisz odpowiedzialność za wyrządzone szkody. W przypadku wynajmu samochodu pod taxi sprawa jest o tyle prostsza, że to firma wynajmująca pojazd pomaga przy załatwieniu wszelkich formalności związanych z wypadkiem. 

Dodaj komentarz