Ile kosztuje prawo jazdy? 

Koszty prawa jazdy z roku na rok są coraz wyższe. Niestety, zmieniają się również przepisy i zasady egzaminu. Trudno za nimi nadążyć… Prawo jazdy można wykonać przed ukończeniem 18-go roku życia. Ale czy można jeździć wszystkimi pojazdami? Niekoniecznie. Sprawdźmy, ile potrzebujesz gotówki, aby zdać prawo jazdy oraz jakimi pojazdami będziesz mógł się poruszać. 

Spis treści: 

  1. Jak zrobić prawo jazdy? 
  2. Jakie są obecne wymagania? 
  3. Ile trzeba mieć lat, aby móc zrobić prawo jazdy? 
  4. Ile trwa kurs? 
  5. Jak wygląda egzamin? 
  6. Pierwsze auto 
  7. Kupno czy wynajem? 
  1. Opłaty związane z kupnem samochodu
  2. Czy młody kierowca może wynająć auto? 
  3. Gdzie szukać auta na wynajem? 
  4. Zalety wynajmu auta 
  5. Czy wynajem jest drogi? 

Jak zrobić prawo jazdy? 

Przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy należy udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Nie obejmują one pobierania krwi. Lekarz sprawdza ogólne predyspozycje do prowadzenia pojazdów. Koszt takiego badania to ok. 200 złotych – w zależności od miasta. Następnie należy uzyskać PKK, czyli profil kursanta. Pokrótce: 

  1. Idź do lekarza – sprawdź, czy możesz kierować pojazdami mechanicznymi i czy nie ma żadnych przeciwwskazań. 
  2. Udaj się do wydziału komunikacji i uzyskaj profil PKK. Dopiero posiadając profil możesz zapisać się na kurs prawa jazdy. 
  3. Wybierz szkołę dostosowaną do Twoich potrzeb. 

Jakie są obecne wymagania? 

Należy pamiętać, że rozpoczynając kurs na prawo jazdy możesz nie być pełnoletni. Już trzy miesiące przed ukończeniem 18 lat prawo umożliwia rozpoczęcie kursu. Aby jednak w takim przypadku zapisać się na niego musisz przyjść do szkoły z rodzicem. Kurs mogą również zrobić 16-latkowie. Prawo jazdy kategorii B1 uprawnia do poruszania się autami, których masa własna nie przekracza 550 kg. 

Ile trzeba mieć lat, aby móc zrobić prawo jazdy? 

O tym już pisaliśmy powyżej. Pokrótce jednak: 

  • W wieku 16 lat można ubiegać się o dwie kategorie: motocyklową oraz B1 uprawniającą do poruszania małymi pojazdami. 
  • 3 miesiące przed ukończeniem 18 lat można rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii B2. Dokument uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
  • Posiadanie tego prawa jazdy daje również możliwość kierowania pojazdem z lekką przyczepą do 750 kg.

Ile trwa kurs? 

Kurs przygotowujący do państwowego egzaminu obejmuje dwa bloki: teoretyczny oraz praktyczny. Na początku należy wybrać szkołę nauki jazdy. Zwróć uwagę na: 

  • Jej renomę
  • Odległość od miejsca zamieszkania – warto wybrać szkołę, do której będziemy mieć dobry dojazd. 
  • Cenę – na rynku cena jest zróżnicowana. 
  • Odpowiedni profil – niektóre szkoły nauki jazdy oferują kursy jedynie dla pań prowadzone przez kobiety. Może to być wygodna opcja dla dziewczyn, które wolą współpracować z kobietami. 

Na szkolenie teoretyczne składa się 30 godzin lekcyjnych, zaś praktyka obejmuje 30 godzin zegarowych za kierownicą. Zajęcia praktyczne rozpoczynają się w momencie ukończenia kursu teoretycznego, podczas którego poznaje się przepisy ruchu drogowego. Cały kurs trwa ok. 1,5 miesiąca. 

Jak wygląda egzamin? 

Wiele szkół przeprowadza egzamin wewnętrzny, zarówno teoretyczny, jak i praktyczny zanim zdecyduje się na dopuszczenie kursanta do egzaminu państwowego. Egzamin rozpoczyna się od teorii, po zdaniu tej części kursant może przystąpić do egzaminu praktycznego, który jest najbardziej problematyczny. 

Część praktyczna egzaminu podzielona jest na kilka części. 

  1. W pierwszej kursant otrzymuje kartkę, na której ma wypisane elementy samochodu, które musi pokazać. Są to światła oraz jeden z elementów pod maską. Po tej części – jeśli zostanie wykonana poprawnie – może rozpocząć jazdę. 
  2. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie się do jazdy. Co to oznacza? Należy ustawić lusterka, zapiąć pasy i włączyć światła. 
  3. Kolejnym krokiem jest jazda po łuku do przodu oraz do tyłu tak, aby nie potrącić pachołka. 
  4. Następnym zadaniem jest jazda pod górkę. Wówczas kursant musi ruszyć pod górkę z ręcznego tak, aby pojazd nie stoczył się do tyłu. 
  5. Ostatnim elementem jest wyjazd na miasto. Tam kursant wykonuje szereg poleceń egzaminatora, w tym parkowanie. Egzaminator może poprosić nas o zawracanie w bramie, sprawa czy jeździmy dynamicznie oraz poprawnie zmieniamy pasy ruchu. 

Egzamin może zakończyć się wynikiem: 

  • Pozytywnym, jeśli kursant poprawnie wykona polecenia. Manewry można poprawiać jeden raz. 
  • Negatywnym – jeśli egzaminator uzna, że egzamin nie przebiegł poprawnie, a kursant w sposób niepoprawny wykonuje polecenia. Od tej decyzji można się odwołać, ponieważ cały egzamin jest rejestrowany. 

Pierwsze auto 

Są różne opinie dotyczące tego, jakie powinno być nasze pierwsze auto. Wszystko zależy od budżetu. Wielu twierdzi, że najlepiej kupić tańszy model, aby na nim nauczyć się jeździć. Inni uważają, żeby postawić na nowe auto, ponieważ nie będzie z nim problemów. Ale nie ograniczaj się tylko do kosztów zakupu. Weź pod uwagę wszystkie koszty eksploatacji, których nie możesz uniknąć. 

Kupno czy wynajem? 

Dlatego świetnie dla nowych kierowców sprawdza się wynajem auta. Wówczas możemy zaoszczędzić pieniądze i posiadać pojazd wtedy, kiedy jest on nam naprawdę potrzebny. Wynajmując auto możemy szlifować nasze umiejętności i faktycznie zdecydować czy na co dzień potrzebny nam samochód. Pamiętajmy, że posiadanie auta to przede wszystkim koszty, a później przyjemność. 

Opłaty związane z kupnem samochodu

Z kupnem samochodu wiąże się wiele opłat. Pierwsza z nich to oczywiście kwota, jaką przyjdzie zapłacić właścicielowi pojazdu za nowy samochód. A jakie są kolejne? 

  • Opłata rejestracyjna pojazdu: jest to kwota, jaką państwo pobiera za rejestrację nowego pojazdu, nadanie tytułu (prawny dowód własności) oraz pokrycie kosztów tablic rejestracyjnych. 
  • Podatek od kupna auta – podatek od kupna samochodu może zaskoczyć niedoświadczonych kierowców. Z reguły jest to 2 proc. wartości auta. Podatek należy uiścić w Urzędzie Skarbowym w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie auta. Można również wysłać deklarację drogą pocztową, a podatek uiścić online. 
  • Opłata za dokumentację – jeśli skorzystasz z usług firmy, która pomaga w kupnie auta może ona pobierać dodatkowe opłaty za stworzenie umowy kupna – sprzedaży czy wydanie dokumentów stwierdzających stan techniczny pojazdu.
  • Ubezpieczenie – w Polsce obowiązkowe jest ubezpieczenie OC, które wynosi ok. 1300 złotych dla nowego kierowcy. Wszystko zależy od wielkości auta, marki, pojemności silnika i doświadczenia kierowcy. 

Czy młody kierowca może wynająć auto? 

Młody kierowca może wynająć auto. Niektóre firmy wprowadzają obostrzenia związane z najmem przez kierowców, którzy nie są doświadczeni. Jednak większość firm jest przyjaźnie nastawiona do każdej osoby, która chce wynająć pojazd na dowolny okres. 

Gdzie szukać auta na wynajem? 

Najlepiej szukać auta na wynajem od sprawdzonych firm, takich jak car4go. W naszym asortymencie znajdują się pojazdy nowe, różnych marek i w niskich cenach. Właśnie ta różnorodność sprawia, że każdy kierowca znajdzie model dla siebie. 

Zalety wynajmu auta 

Wynajem samochodu, chociażby na kilka dni, to świetne rozwiązanie. Nie każdy młody kierowca potrzebuje auta na co dzień. Niekiedy przydatne jest jedynie, aby pojechać po zakupy czy na krótką wycieczkę. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się najem krótkoterminowy. Dlaczego? 

  • Możesz wybierać spośród wielu modeli 
  • W ofercie np. car4go znajdują się nowe samochody, które nie są awaryjne 
  • Samochód możesz wypożyczyć na kilka dni 
  • Nie ponosisz kosztów ubezpieczenia pojazdu 
  • Możesz przećwiczyć swoje umiejętności na kilku modelach. 

Czy wynajem jest drogi? 

Wynajem pojazdu dla młodego kierowcy na pewno będzie tańszym rozwiązaniem niż jego kupno. Dlaczego? Młodzi kierowcy nie posiadają zniżek w ubezpieczalni, a to generuje spore koszty. Auto można wynająć na dowolny okres, natomiast posiadanie samochodu to zobowiązanie na lata. W grę wchodzą nie tylko koszty ubezpieczenia czy przeglądu, ale i koszty naprawy, a te niestety zdarzają się dość często – szczególnie przy starszych pojazdach. 

Dodaj komentarz